Search

Hockey Preview

PUBLISHED: 12:49 26 January 2012

Havering celebrate their second goal against East London (Gavin Ellis/TGS)

Havering celebrate their second goal against East London (Gavin Ellis/TGS)

Gavin Ellis/TGSPHOTO c/o 27 Plaiters Way, Braintree, Essex, CM7 3LR - Editorial Use ONLY - FA Premier League and Football League images are subject to DataCo Licencing restrictions

Busy times for Havering

East Premier A

Chelmsford v Havering; St Albans v Havering (Sunday)

Paul Johnson’s relegation-threatened Havering face another double-header this weekend.

And they will be hoping for some kind of return, after losing to Dereham and Cambridge City last weekend.

They lost 5-2 when Chelmsford visited Campion in mid-October, while their original trip to St Albans was postponed in early December.

Havering have taken just eight points from 13 games so far and with only nine games left, they need to put together some sort of run if they are to avoid the drop.

Division 1

Upminster v Peterborough III (1pm)

Victory over Cambs Nomads, and the award of a further three points following an overturn of their 9-0 defeat againts Cambridge City 2nds, gave Upminster a significant boost last weekend.

But they go up against table-topping Peterborough side at Coopers, who won 4-1 when the two met in mid-October.

A trip to bottom club Ipswich beckons in a week’s time, which might prove a more likely source of points, but Upminster have only lost once on their own patch so far this term.

Division 4SE

Waltham Forest II v Romford (11.30am)

Romford missed a chance to pull themselves up the table last weekend.

Held to a 1-1 draw by basement boys Wapping 5ths, they will hope to get something from their trip to the Walthamstow Academy.

Romford lie seven points behind Forest in a congested mid-table, but only six points above the bottom three and will be looking to put a bit more space between themselves and the relegation places.

Other fixtures:

Men’s East League — Division 2S: East London v Brentwood (Mile End, 1pm). Div 3SE: Brentwood II v Southend (Sawyer Hall, 3.3pm); Chelmsford II v Upminster II (3.45pm). Div 4SE: Brentwood III v Southendian II (Brentwood School, 3.30pm); Havering II v East London II (2pm). Div 5SE: Southendian III v Brentwood IV (12.30pm); Upminster III v Colchester III (11.30am). Div 6SE: Chelmsford V v Brentwood V (12pm); Harlow II v Havering III (Leventhorpe School, 11.30am); Saffron Walden IV v Upminster IV (Newport Free Grammar School, 3pm). Div 7SE: Havering IV v Southendian IV (3.30pm); Romford II v Rochford (1pm); Upminster V v Clacton II (4pm). Div 8SE: Brentwood VI v Upminster VI (Brentwood School, 2pm); Colchester IV v Brentwood Academy (Garrison, 3.30pm); Div 9SE: Phoenix IV v Romford III (Four Releet, 2.30pm).

Women’s East Div 1S: Havering v Broxbourne (12.30pm); Old Loughts II v Upminster (Chigwell School, 12.30pm). Essex Premier: Brentwood II v Harlow (Sawyers Hall College, 12.30pm); Upminster II v E London (2.30pm). Div 1: Brentwood III v Wapping IV (Sawyers Hall, 11am); Havering III v Redbridge (11am); Phoenix II v Havering II (Four Releet, 11.30am); Div 2: Basildon IV v Upminster III (Gloucester Park, 1.30pm); Old Loughts IV v Brentwood IV (Redbridge Sports Centre, 10am); Romford v Redbridge III (11.30am). Div 3: Oakway v Havering IV (Redbridge, 4pm). Div 4: Harlow II v Brentwood V (Leventhorpe School, 10am); Upminster IV v Basildon Academy (10am); Witham II v Romford II (Bramston, 3.30pm).

Most Read

Most Read

Latest from the Romford Recorder