Search

Hockey Preview

PUBLISHED: 09:21 17 November 2011

Action from Romford 2nd XI's latest East League clash

Action from Romford 2nd XI's latest East League clash

Gavin Ellis/TGSPHOTO c/o 27 Plaiters Way, Braintree, Essex, CM7 3LR - Editorial Use ONLY - FA Premier League and Football League images are subject to DataCo Licencing restrictions

Student test for Havering

East Premier A: Cambridge Uni v Havering (St Johns College, 12.30pm)

Havering captain Paul Johnson hopes to have a full squad to choose from to face the students this weekend.

An understrength team found leaders West Herts too strong last weekend, losing 5-0 at Campion.

But victory in Cambridge could lift Johnson’s men into a mid-table position after a difficult start

Div 1: Upminster v Felixstowe (2.30pm)

Harry Trusler’s wonder-goal earned Upminster a much-needed 3-2 win at Ford last weekend.

And Nick Payne’s men will hope to follow that up with another success at Coopers to climb higher in the table.

Div 4SE: Romford v Witham II (1pm)

Romford have now gone five games without a win after last weekend’s clash against Wapping 4ths was cancelled.

But James Hibbard’s men will hope to end that search for success when they welcome lowly Witham, with only one win from eight games to their name, to Robert Clack.

Other fixtures, Div 2S: Brentwood v Potters Bar (Sawyers Hall, 2pm).

Div 3SE: Brentwood II v Upminster II (Sawyers Hall, 12.30pm).

Div 4SE: Havering II v Wapping IV (11am); Waltham Forest II v Brentwood III (Walthamstow Academy, 2.30pm).

Div 5SE: East London III v Brentwood IV (Mile End, 11.30); Upminster III v Southend II (1pm).

Div 6SE: Brentwood V v Havering III (Brentwood School, 3.30pm): Chelmsford V v Upminster IV (12.30pm). Div 7SE: Essex Uni II v Havering IV (Essex Uni, 12.30pm); Upminster V v East London IV (4pm); Wapping VII v Romford II (John Orwell, 2.30pm).

Div 8SE: Brentwood VI v Old Southendian V (Sawyer Hall, 3.30pm); Saffron Walden VI v Upminster VI (Saffron Walden County High School, 1pm); Thurrock v Brentwood Academy (12.30pm).

Div 9SE: Chelmsford VI v Romford III (11am).

Women’s League

East Div 1S: Crostyx v Upminster (Peter May, 1.30pm): Havering v Sevenoaks III (12.30pm). Div 2SE: Basildon v Brentwood (Gloucester Park, 12pm).

Essex Premier: Chelmsford III v Brentwood II (Chelmer Park, 12pm); Old de Ferrians v Upminster II (William De Ferrers School, 10.30am).

Div 1: Brentwood III v Havering III (Brentwood School, 2pm); Havering II v Redbridge (2pm).

Div 2: Basildon III v Upminster III (Gloucester Park, 1.30pm); Brentwood IV v Redbridge III (Sawyers Hall, 11am); Colne v Romford (Essex Uni, 2.30pm).

Div 3: Havering IV v Chelmsford V (3.30pm).

Div 4: East London III v Upminster IV (Mile End, 10am); Romford II v Maldon III (11.30am); Witham Academy v Brentwood V (Bramston, 11am).


If you value what this story gives you, please consider supporting the Romford Recorder. Click the link in the orange box above for details.

Become a supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Latest from the Romford Recorder