Search

Coopers pupils jumping for joy as gymnasts secure trips to National Finals in Stoke

PUBLISHED: 08:00 02 March 2018

Coopers Coborn had lots of success at the East Region trio gymnastics finals in Harlow

Coopers Coborn had lots of success at the East Region trio gymnastics finals in Harlow

Archant

Coopers Coborn will send six of their teams to the National Trio Gymnastics Finals later this month after a dominant display at the East Region event at Mark Hall School in Harlow.

Coopers Coborn's year eight boys are off to the London Youth Games sportshall athletics finalsCoopers Coborn's year eight boys are off to the London Youth Games sportshall athletics finals

The Upminster school sent a total of 34 students in 12 teams to the event, where they were judged on group routines to music and individual floor and vault performances.

And the under-13 boys A team of Joe Waller, Ross Bishop and Bailey Moon were one of five to come out on top in their section.

The under-16 boys’ B team of Shayne Macaree, Enoch Tang, Chris Brown and Rhys Harding pipped their A team of Barney Saggers, Luke Peckett and Dan Barrett to first place, while the under-16 mixed team of Zara Henstock, Issy Reid, Yolana Welch and Corentin Goyvaerts also qualified.

Harley Whittlestone, Jack Ellerton and Oliver Ward won the under-19 boys’ competition as Scarlett Folan, Kate Walker, Ciaran Cheung and Niamh Meachem took under-19 mixed honours to complete the list of those who will head to Stoke on March 16-17.

Coopers Coborn's year seven girls are off to the London Youth Games sportshall athletics finalsCoopers Coborn's year seven girls are off to the London Youth Games sportshall athletics finals

Assistant head Mark Duncan said: “The gymnasts have been putting in many hours of training before school, from as early as 7.30am, at lunchtimes and after school in order to perfect their routines and timings.

“It is particularly pleasing to see many new students join the gymnastics squad this year such is the popularity of the sport a the school right now. The hard work certainly paid off.

“We are all very proud of their well deserved success so far and much look forward to seeing them compete on the National stage.”

The under-13 boys’ B team of Aidan Fourie, Jack Thomas, Jake Holding and Dominic Alexandru were second and under-13 girls Madison Mulroy-Yourell, Amber Henstock and Kiera King third.

Coopers Coborn's year eight girls are off to the London Youth Games sportshall athletics finalsCoopers Coborn's year eight girls are off to the London Youth Games sportshall athletics finals

Isabel Berry, Melissa Knight and Zoe Corbett were third in the under-16 girls’ event, with Josephine Tang, Faith Everett and Ava Handley third in the under-19 section, as the under-16 B team of Caitlin Turner, Tallulah Brown and Lucy Thake took fourth.

*Coopers also saw their year seven girls crowned East London’s sportshall athletic champions after performing in obstacle relay, two, four, six and eight-lap races, standing long, triple and vertical jump, shot putt and speed bounce.

The year eight girls and boys were second and also progressed to the London Youth Games finals on March 29, but the year seven boys were fourth.


If you value what this story gives you, please consider supporting the Romford Recorder. Click the link in the orange box above for details.

Most Read

Most Read

Latest from the Romford Recorder