Search

Havering’s young squad work hard for Premier Division points in season’s first meet

PUBLISHED: 08:00 27 April 2018

Havering's Charlotte Grundy and Heidi Aylen (pic Jerry Canty)

Havering's Charlotte Grundy and Heidi Aylen (pic Jerry Canty)

Archant

Havering’s younger athletes finished fourth in their National Youth Development League Premier Division opener at Bracknell.

The under-15 girls had six wins, including five in the field, where Lola Kuponiyi smashed her six-day old shot record with a UK-leadinng 13.72 metres.

Kuponiyi was also second in the B hammer, while Alice Brown was close to her best in winning the discus and Freya Killilea’s best won the B shot with an English Schools’ qualifying mark.

Paige Robinson was joint winner of the B high jump and Bella Smith won the 100m in a photo finish, as the runner-up shared the same time.

Uche Okpalauko set a new best for second in the B 200m and joined Robinson, Smith and Aaliyah Payne, who won the non-scoring 100m, in the second placed sprint relay squad.

Freya Higginbottom was third in the B 300m and long jump.

The under-15 boys had seven wins, with Ejiro Akpotor taking shot and discus honours and third in the hammer, while Patrick Maclean-Tattan took full points in the B hammer and discus.

Bradley James added two metres to his javelin best for victory and Oliver Yexley won the B string with a best and also placed second in the B shot.

Toby Bishop was second in the hurdles and B 100m, both in new personal best times, and second in the B high jump, while Jacob Blanc won the B hurdles and was A string high jump runner-up.

Jed Oni was third in both the B 200m and long jump and along with Bishop, Blanc and Malcolm Oshungbohun was in the third placed sprint relay quartet.

Charlie Black (B 300m) and Ashton-Thatcher-Gray (B long jump) added to the list of Havering’s top-three finishes.

In the under-13 boys’ age group Dominic Alexandru won the hurdles and high jump, with his 1.52m clearance the third best ever by a club under-13, and was also 100m runner-up.

Younger sibling Sebastian set a new best in winning the B hurdles and Daniel Lammas impressed with a huge best to win the B 200m as Lewis Dixon took second in the B 100m.

Robbie Brown won the B javelin with Joel Hutton third in the A string, and Joshua Lee-Prime set a new 800m best for third place

The Alexandru brothers joined Daniel and Tomas Greening for second place in the sprint relay.

An inexperienced under-13 girls’ team battled hard for points and top-three finishes were earned by the fast finishing Ruby Higgins, who was second in the 1200m in a fast time just outside the all-time club top 10, as well as the high jump pairing of Isabelle Bartlett and Charlotte Grundy, both second strings.

Heidi Aylen improved her hurdles best for third and Emily Wapshott stepped in at a couple of days notice to fill a gap in the B 1200m for her first club competition, only days after joining.

The club’s fourth place finish was an encouraging result, given that the squad were missing most of their usual middle distance selections who were resting ahead of the London Mini Marathon the next day.

Promoted Reading were comfortable winners as defending champions Southampton had to settle for third and Havering will hope to challenge the clubs ahead of them next time out.

The under-17/under-20 squad compete in their first meeting of the season at Hornchurch Stadium on Sunday.

Result: Reading 537.5; Blackheath & Bromley 503.5; Southampton 485.5; Havering 482; Tonbridge 466; Bracknell 415.5.

Most Read

Latest from the Romford Recorder

Hot Jobs

Show Job Lists