Search

Coopers continue dominant track form with Lee Valley Cup success

PUBLISHED: 13:00 17 October 2018

Coopers' students at the Lee Valley Cup (Pic: Coopers)

Coopers' students at the Lee Valley Cup (Pic: Coopers)

Archant

The Coopers’ and Coborn School enjoyed success at the Lee Valley Cup as the cross-country season gets underway.

Coopers' year seven winners at the Lee Valley Cup (Pic: Coopers)Coopers' year seven winners at the Lee Valley Cup (Pic: Coopers)

The year seven girls’ and boys’ both were crowned champions with the eight and nine girls’s also bagging the top prize.

The year eight and nine boys’ finished as runners-up while the year there was stand-out in both genre categories in the year and 11 sections.

The Upminster school will be proud of their successes as the cup involves schools from across Essex and London with many national level teams participating.

In the year seven girls’ Ruby Tilson led the way with a fourth place finish, Charlotte Evans followed in behind in fifth, with Chole Keegan not too far back in seventh.

Coopers' Abi Ives and Sydney Foles finished first and second in the year 10 and 11 girls at the Lee Valley Cup (Pic: Coopers)Coopers' Abi Ives and Sydney Foles finished first and second in the year 10 and 11 girls at the Lee Valley Cup (Pic: Coopers)

Conroy (12th), Poppy Clay (14th), Hannah Evans (16th), Georgia Moran (17th), Eliza Poulson (22nd), Olivia Bakal (30th), Lucia Ward (31st), Alex Giles (27th) and Niamh Mulqueen (43rd) round the group off to bag the title.

In the boys section Daniel Lammas crossed the line in first-place with Oliver Taylor-Bush completely the race in fifth.

Seb Alexandru (8th), Michael Tesi (11th), Ethan Franklin (13th), Charlie Byrne (15th), George Holley (17th), Oliver Jarvis (20th), Vincent James (21st), Alex Cordery-Smith (24th), Harry Conlan (40th) and Harry Coles (44th) all played their part to seal the second title of the day.

Natalie Sewell set the bar by finishing first in the year eight and nine girls’ category with team-mates Chloe Rand and Stephanie Okoro on her tail to finish second and third.

Ruby Naughton (5th), Freya Long (6th), Holly Bradley (8th), Issy O’Connor (9th), Gabs Purdie (20th), Evie Gadsdon (39th), Emily Peckett (43rd), Lily Redrup (46th) and Rosie Macleod (52nd) capped off a third top prize.

In the boys eight and nine category they fell just short finishing second with Oliver Jones leading the way with a fourth place finish.

Finley Welch (6th), Zach Bridges (7th), Matthew Hick (9th), Regan Clayton (11th), Frank Lewis (22nd), Jack Edwards (36th), Tom Moran (38th), Callum Berry (39th) and Harry Davis (44th) completed the group.

Abi Ives sealed the win in the year 10 and 11 girls’ with Sydney Foles grabbing second, Ella Shore in fourth and Alice Atkins finished sixth.

In the boys’ Alex Ford came up trumps with team-mates Dan Edwards (5th), Oliver Jones (7th), Regan Clayton (10th), Finley Welch (11th) and Sam Bradley (13th) not far behind.

Latest from the Romford Recorder

Hot Jobs

Show Job Lists